Giresun Aktif Haber -
$ DOLAR → Alış: 19,46 / Satış: 19,54
€ EURO → Alış: 21,46 / Satış: 21,55

Fındığın hakkı 4 dolar

Fındığın hakkı 4 dolar
  • 24.09.2022
  • 15 kez okundu

KÖYLÜ 46 TL’YE EFKAR ETMEKTEDİR
İl Genel Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Mehmet Yılmaz, İGM’nin Eylül ayı toplantısında yaptığı konuşmada, “Eylül ayı ile birlikte pazara inmeye başlayan, alın terimiz, göz nurumuz fındığımız için, özellikle son yıllarda yoksulluğuna yoksulluk katılan Giresun köylüsü, fındık fiyatı olarak 46 TL’ye efkar etmektedir. Yani serbest piyasa fiyatı yaklaşık 2,5 dolar. Oysa ki, önce Cumhurbaşkanı, sonra da TMO Giresun kalite fındık taban fiyatını 53 TL yani yaklaşık 3 dolar ilan etmişti. Bu 3 dolar ilan edilen taban fiyatının, aslında yurtdışı alıcıların elini rahatlatan bir tavan fiyat olduğunu hep birlikte göreceğiz ve yaşayacağız” dedi.

BÖYLE BİR PİYASA OLUŞTURAMAZSINIZ
Yılmaz, konuşmasının devamında, “Ortada bir üretici olarak bende dahil aldatıldığımız bir oyun var. TMO aracılığı ile devlet, bu monopol piyasa istediğinde yani fiyatlar üreticinin lehine döndüğünde özellikle sezonun son çeyreğinde piyasaya fındık satarak gelecek sezonun fındık fiyatlarının da düşmesine sebep olmaktadır. TMO’nun fındık alımı bu anlamda göstermeliktir. Sınırsız ve kotasız ürünün tamamına talibim diyememektedir. Aldığı fındığı da eninde sonunda direkt ya da dolaylı olarak büyük piyasa aktörü İtalyan’a ulaştırmaktadır. Ne Avrupa’da, ne Amerika’da, ne de diğer gelişmiş ülkelerde böyle bir ürün piyasası oluşturamazsınız.

GİRESUN KÖYLÜSÜNÜN HAKKI 4 DOLAR
Serbest piyasa adı altında oynanan bu oyunda, devletten istediği tavan fiyatı alan İtalyan, piyasanın yaklaşık %80’ninin TMO dışında fındığını satmak istediğini bildiği için yüzlerce aracısı ile daha düşük bir fiyatla özellikle gurbetçilerin satmak zorunda olduğu fındığı eylül ayında toplatmaktadır. Oysa ki bu yıl, öncelikle dimdik engebeli fındık bahçelerinde bir bir fındık kovalayan ve yüksek maliyetle dünyanın en kaliteli fındığını üreten Giresun köylüsünün fındığının hakkı 4 dolardır.

MAALESEF HER YOL İTALYAN’A ÇIKIYOR
Adına yeni sömürgecilik ya da modern sömürgecilik de diyebileceğimiz bu monopol piyasa oyununda maalesef her yol İtalyan’a çıkıyor. Türkiye’de en büyük iç piyasa alıcısı, en büyük ihracatçımız, aynı zamanda en büyük dış alıcı ve tedarikçi. Böyle bir serbest piyasa komedyasına ancak muz cumhuriyetlerinde müsaade edilir.
Her alanda olduğu gibi fındıktaki emeğimizi de İtalyan’ın iki dudağına teslim eden bu AKP iktidarı, ne kadar sandık için ayak sürürse sürüsün, gidicidir. Halkımız için artık yok hükmündedir. Beraberinde bu sömürgeci, bu tek alıcılı fındık piyasası da tarih olacaktır.

GİRESUN KALİTEYE EN AZ 5 TL FİYAT FARKI
Daha önce de CHP grubu olarak, üreticimize kar ettiren, istikrarlı ve sürdürülebilir bir fındık üretimi ve piyasası için, bu yıl 4 dolar taban fiyatı önermiş, beraberinde, yüksek maliyet farkı nedeniyle Giresun kaliteye en az 5 TL taban fiyatı fark ile pozitif ayrımcılık ve Fındık Piyasası Düzenleme ve Denetleme Kurulu oluşturulması, FİSKOBİRLİK’in yeniden fındık piyasasında en büyük aktör olmasının sağlanması, hazine garantili kotasız, sınırsız fındık alımı ile tekelleşen fındık piyasasının taban fiyatının altında fındık alım satımının engellenmesi, fındığımız ve geleceğimiz için olmazsa olmazdır demiştik” ifadelerini kullandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ